Szamba betonowe to oszczędność

Szamba betonowe to oszczędność

productJeśli myślimy o budowie swojego domu na nowo zakupionej działce, musimy borykać się przede wszystkim z projektem domu, pozwoleniami na budowę, załatwieniem wszystkich formalności w urzędzie oraz przede wszystkim wyliczeniem kosztów. Na samym początku warto również przemyśleć o sposobie w jaki będziemy chcieli odprowadza ścieki i jakie koszty są z tym związane.

Warunki geograficzne w rożnych częściach Polski, rożne rodzaje gleb o różnym poziomie wód gruntowych, intensywność opadów w danym regionie oraz czy dany teren jest zagrożony powodzią powinno wpływać na wybór sposobu odprowadzania nieczystości czyli ścieków z działki.

Najpopularniejszym wyborem odprowadzania nieczystości, oczywiście przy braku dostępu do kanalizacji miejskiej jest: przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz szamba na które z kolei składają się min. szamba betonowe, szamba wykonane z tworzywa sztucznego tzw. plastikowe. Niezależnie od wyboru rodzaju odprowadzania ścieków, każde z nich musi spełnić określone warunki techniczne jak i lokalizacyjne.

Oczyszczalnia ścieków jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, gdyż oczyszczone wody mogą przenikać do gruntu bez ryzyka zakażenia gleby, aczkolwiek budowa oczyszczalni ścieków wymaga większej powierzchniowo działki z powodu szeregu urządzeń czyszczących zajmujących dużo więcej miejsca niż szambo tradycyjne. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie powinny być budowane na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych. Dodatkowym jej minusem są koszty jakie trzeba ponieść przy jej budowie. Zaprojektowanie samemu budowy oczyszczalni, zakupienie jej bez dodatkowych usług takich jak montaż, dowóz oraz konserwacja znacznie przewyższają koszty kupna szamba betonowego czy wykonanego z tworzywa sztucznego. Plusem jego jest eksploatacja, nie trzeba, tak często dokonywać czyszczenia jego, a koszty związane z kupnem przydomowej oczyszczalni w ciągu lat zwrócą się przy bieżącym eksploatowaniu.